PCM na Pedagogickej fakulte UK – Blog študentky

Čo mi dalo PCM (nielen ako pedagogičke)?

Proces Communication Model už nie je v dnešnej dobe novým pojmom. Ja som sa s ním stretla na univerzite a som za to nesmierne vďačná. Hoci, keď to na Vás vyučujúci vychrlí prvýkrát, hlavou Vám víria rôzne myšlienky. Čo to znamená? Zase ďalšie neoverené tipy ako zvládať komunikáciu, ktorých je na internete milión? Nejaké škálovanie typu sangvinik, introvert a pod.? Nie. PCM ide konkrétne a do hĺbky.

Keď nám na univerzite povedali, že budeme musieť vo  voľnom čase vyplniť nejaký osobnostný dotazník, nie všetkým sa to páčilo, vzhľadom k tomu, že sme mali hodnotiaci týždeň plný testov. Napokon keď nám doniesli výsledky, boli sme všetci príjemne prekvapení. Nenasledovala ani žiadna nudná prednáška. Pobavili sme sa a učili zároveň.

V tom množstve rolí, ktoré v priebehu dňa zastávame sme nútení reagovať rôznymi spôsobmi. Niektoré z nich nám idú jednoduchšie, iné ťažšie. Mne ako harmonizérke robí veľký problém dávať negatívne odozvy. PCM mi ukázalo ako na to, aby dobre bolo.

Na čo mi je vedieť o PCM, keď som dostatočne komunikatívny? Dnes sme komunikáciou doslova zaplavovaní. Mobil, Messenger, e-mail… Sme si ale istí, že sme sa skutočne porozprávali, zistili, čo sme chceli? Ak nie, kde nastala chyba? Odpoveďou nám môže byť PCM. Môj priateľ je typický logik. Prídem zo školy, posťažujem sa na únavu a on mi (namiesto pritúlenia, ktoré by som privítala najradšej) ponúkne kávu. Niet sa načo hnevať. Zanalyzoval situáciu a vyhodnotil najlepšie riešenie. Len ja som mu zvykla v duchu nadávať, aký je nechápavý. Teraz mu už rozumiem a viem ako mu to mám vysvetliť.

Každý sme iný… Študujem a pracujem ako učiteľka. Pre niekoho žiadna sláva nechať sa zatvoriť do triedy plnej krikľúňov, či ignorantov. Prečo však žiaci v triede nechcú komunikovať alebo sa naopak ,,nevedia zmestiť do kože?“ Práve preto, že sa nevyjadrujeme im primeraným spôsobom. Imaginér potrebuje presné inštrukcie, rebel zaujímavé impulzy…

Správny proces komunikácie je potrebný nielen v školách. Stretávame sa s ním denne v práci, obchode, reštaurácii, v bare… Netvrdím, že PCM vyrieši všetky Vaše problémy s komunikáciou, ale môže Vás naviesť určitým smerom. Chuť pracovať na sebe však ide od Vás samých. Mne pomohlo nielen lepšie komunikovať, ale aj pri sebapoznaní a poznaní iných. Určite stojí za vyskúšanie.

 

Laura Belicajová, 20 rokov, UK PDF 2. ročník

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár