Typy osobností
Každý z nás je unikátnym mixom šiestich osobnostných typov.
Každý osobnostný typ je charakterizovaný konkrétnym správaním, svojimi silným stránkami, má špecifické motivátory a svoje psychologické potreby. Zároveň spoznáva a vníma svet svojím preferovaným spôsobom a preferuje svoje obľúbené komunikačné kanály. Každý typ má svoju predpovedateľnú stresovú sekvenciu – správanie, ktoré demonštruje pod stresom. V PCM hovoríme o osobnostných typoch v nás. To nám umožňuje využívať rôzne typy správania a spôsobov komunikácie – potrebujeme sa len naučiť ako.
Prvým krokom identifikácie Vašej štruktúry osobnosti je on-line dotazník – Personality Pattern Inventory. Po jeho vyplnení získate svoje Osobnostné „kondomínium“, ktoré Vám umožní spoznať Vaše individuálne zloženie osobnosti. Zároveň zistíte, koľko energie sa v jednotlivých poschodiach osobnosti nachádza, čo priamo ovplyvňuje Vaše spôsoby komunikácie a správania sa.
6 Osobnostných typov podľa Process Communication Modelu:

Logik
si myslí, že ak by boli všetci logickí, bolo by menej problémov. Myslenie môže vyriešiť akýkoľvek konflikt či problém. Chcú fakty. „Myslím ….“

Perzister
verí, že základnými cnosťami sú hodnoty. Ich mienka je veľmi silná a majú vyvinuté silné presvedčenie vo väčšine oblastí ich života. Ak sa stretnú s niekým alebo s niečím, najskôr prezentujú svoj názor. „Podľa mňa …“ „Verím …“

Harmonizer
najskôr cíti. Veria, že ak by sa každý z nás naozaj a skutočne staral jeden o druhého, bolo by vo svete menej problémom (a viac harmónie) „Cítim …“

Imaginer
očakáva vonkajšiu stimuláciu (podnet), uprednostňuje čas na reflexiu a usmernenie, ktoré ich povzbudí do konania. „Len mi povedz, čo robiť …“

Rebel
nemyslí ako Logik, nemá názor ako Perzister, necíti ako Harmonizer a neočakáva inštrukcie / usmernenie ako Imaginer. Rebel reaguje – mám rád alebo nemám rád. Život musí byť zábava. „Wow!“, „Super!“ alebo „Nenávidím …“

Promoter
reaguje na realitu prostredníctvom akcií. „Urob to.“ Choď do toho.“